Badania naukowe

NIE SPODZIEWAŁAŚ SIĘ TEGO PO TRENINGU SIŁOWYM

Trening FitCurves wpływa korzystnie na

twoje ciałi umysł aż na 8 różnych sposobów

 

Autor: Marty Munson

 

Gdyby w sklepach dostępny był magiczny środek, który sprawiłby, że stracisz na wadze, wykreujesz wymarzoną sylwetkę i zmniejszysz ryzyko wystąpienia większości poważnych chorób, sprawiłabyś go sobie? Jasne, że tak! A właściwie już to zrobiłaś: członkowstwo w klubie FitCurves zapewnia ci to wszystko, a nawet jeszcze więcej.

Jednym z głównych elementów sesji treningowych w FitCurves jest trening siłowy. Czy wiesz, jakie korzyści przynosi ci każda sesja treningu siłowego? Oto 8 przykładów:

Kształtujesz smukłą sylwetkę. Powszechnie wiadomo, że trening siłowy wpływa na rozbudowę mięśni.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii nasz organizm jest w stanie spalać każdego dnia. Badania wykazały, że u osób, które podjęły trening siłowy, dzienne spalanie kalorii wzrosło o 15% po zaledwie 12 tygodniach podnoszenia ciężarów, i to nie tylko w okresie aktywności, ale także np. podczas siedzenia. Oznacza to, że przeciętna kobieta mogłaby spożywać około 300 kalorii dziennie więcej i nie przytyć.

Doktor Wayne Westcott, doświadczony ekspert w dziedzinie fitnessu ostrzega jednak, że nie oznacza to, że powinno się jeść więcej. Powinno się jeść tyle co zwykle, a wtedy dzięki ćwiczeniom można zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy chudniesz, trening siłowy wpływa na rozbudowę tkanki mięśniowej oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Rozbudowując mięśnie, przy jednoczesnej utracie wagi, masz większe szanse na to, by schudnąć bez efektu jojo.

Odejmujesz sobie lat. Po przekroczeniu 40 roku życia w naszym ciele zanika około ¼ kilograma tkanki mięśniowej rocznie. Tym samym ograniczają się możliwości spalania tłuszczu, natomiast prawdopodobieństwo przybrania na wadze rośnie. Trening siłowy pomaga zatrzymać ten niepożądany efekt procesu starzenia, ponieważ zapobiega utracie tkanki mięśniowej, a wręcz ją rozbudowuje, pomagając zredukować ilość tłuszczu w organizmie.

Poprawia ci się samopoczucie. Badania wykazały, że trening siłowy sprawia, że jesteś zadowolona ze swojego wyglądu. Jak zauważa dr Larry Tucker z Uniwersytetu Brigham Young w stanie Utah, dzieje się tak dlatego, że efekty treningu siłowego są dużo bardziej widoczne niż efekty treningu wytrzymałościowego. W ciągu zaledwie kilku tygodni można zauważyć, że w miejscu luźnych fałdek pojawiają się kształtne mięśnie. Ćwiczący mogą też wykonać więcej powtórzeń, co sprawia, że ich samoocena wzrasta.

Inne badania wykazały nawet, że trening siłowy jest w stanie złagodzić objawy depresji i może być w tym względzie bardziej skuteczny niż leczenie farmakologiczne. Na Uniwersytecie Duke’a badaniom poddano 156 mężczyzn po 50 roku życia cierpiących na depresję. Badanych podzielono na trzy grupy. Pierwszej grupie podano lek antydepresyjny Zoloft. W drugiej grupie również zastosowano Zoloft a także zalecono program ćwiczeń. Badanym z trzeciej grupy zalecono wyłącznie ćwiczenia. Po czterech miesiącach we wszystkich grupach nastąpiła poprawa stanu emocjonalnego. Jednak po upływie sześciu miesięcy u 38% badanych z pierwszej grupy i 31% z drugiej zaobserwowano nawrót choroby. W grupie poddanej wyłącznie programowi ćwiczeń, nawrót depresji zaobserwowano tylko u 8% badanych. Zatem jeżeli przechodzisz gorszy okres i przestajesz wierzyć w siebie, spróbuj ćwiczyć intensywniej. Dr Trucker zaobserwował, że wzrost samooceny jest wprost proporcjonalny do siły wykształconej podczas treningów.

Wzmacniasz kości. Po 35 roku życia twój organizm przestaje automatycznie wytwarzać nową tkankę kostną. Należy więc wzmacniać kości, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, choroby charakteryzującej się osłabieniem kości i ich łamliwością. Trening siłowy to jedna z najlepszych metod stymulacji kształtowania kośćca.

Dr Miriam Nelson, założycielka Centrum Sprawności Fizycznej działającego przy Uniwersytecie Tufta w Bostonie i autorka książki pt. „Strong Women Stay Young” („Silne kobiety zachowują młodość”, przyp. tłum.), podkreśla, że dbałość o kształtowanie nowego kośćca jest szczególnie ważna po okresie menopauzy. Po ukończeniu 35. roku życia wytwarzanie nowej tkanki kostnej w naszym organizmie spowalnia. Gęstość kości stopniowo się zmniejsza i szybciej tracimy niż budujemy nowy kościec. Proces ten wzmaga się u kobiet w okresie menopauzy, kiedy następuje spadek poziomu estrogenu w organizmie. Trening siłowy może odwrócić tę tendencję, nie tylko hamując utratę masy kostnej, ale wpływając na jej rozbudowę. Dr Nelson dowodzi, że trening siłowy może zwiększyć gęstość kości u kobiet po okresie menopauzy. Jest to możliwe, ponieważ trening siłowy oddziałuje na kości znajdujące się w okolicach mięśni, zapewniając im swoistą „gimnastykę” stymulującą rozrost. Oczywiście sam trening siłowy nie wystarczy, aby zapobiec osteoporozie; w zależności od wieku należy także przyjmować odpowiednie dawki wapnia (od 1000 do 1500 mg), który wzmacnia kości.

Zwiększasz swoje szanse w walce z wrogiem nr 1 wśród chorób. Prasa bardzo dużo uwagi poświęca rakowi piersi, a to choroby serca  są główną przyczyną zgonów wśród kobiet. Trening siłowy obniża ciśnienie krwi i poziom blokującego tętnice złego cholesterolu (LDL), jednocześnie podwyższając poziom dobrego cholesterolu (HDL), co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Ostatnie badania donoszą, że osoby, które podjęły trening siłowy zmniejszyły ryzyko zachorowania o 23%.

Zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka. Rak okrężnicy jest w pierwszej trójce najbardziej śmiercionośnych nowotworów w Stanach Zjednoczonych, zaraz po raku piersi i płuc. Choć nie ma co do tego zgodności, niektórzy eksperci twierdzą, że trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowalności na tę chorobę. Trening siłowy zwiększa bowiem prędkość, z jaką pokarmy przechodzą przez układ pokarmowy, dzięki czemu spada ryzyko zachorowania na raka okrężnicy. Dr Westcott wyjaśnia: „Ćwiczenia aerobowe działają podobnie, ale trening siłowy zdaje się przynosić jeszcze lepsze efekty. Naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie dlaczego tak się dzieje, ale przyczyną może być fakt, że podczas treningu siłowego mięśnie brzucha są wciąż napinane i rozluźniane”.

Obniżasz poziom cukru we krwi. Cukrzyca II typu to epidemia XXI wieku.

Chorobie towarzyszy otyłość, podniesiony poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi. Może ona prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, ślepota lub stopa cukrzycowa i związane z nią amputacje. Zdaniem ekspertów za 30 lat co trzecia osoba będzie zmagać się z tą chorobą. Ty nie musisz być częścią tej statystyki. Cukrzyca rozwija się, gdy mięśnie nie zużywają całej dostarczanej im przez krew glukozy, która jest niezbędna do ich funkcjonowania.

Dr Ben F. Hurley, wykładowca fizjologii wysiłku fizycznego na Uniwersytecie Maryland i ekspert w dziedzinie wysiłku fizycznego i procesów starzenia, uważą, że trening siłowy wzmacnia mięśnie, więc pobór cukrów przebiega sprawniej, regulując glikemię, a ryzyko otyłości i zachorowania na cukrzycę typu II znacznie się zmniejsza. Trening siłowy zaleca się także osobom z już zdiagnozowaną cukrzycą typu II. Badanie przeprowadzone na 62 osobach chorych na cukrzycę typu II wykazało, że u 72% osób, które podjęły trening siłowy, po 4 miesiącach można było zredukować dawki leków. U 42% badanych, którzy nie ćwiczyli, dawki trzeba było zwiększyć.

Odczuwasz ulgę w bólu kolan. Naukowcy z Uniwersytetu Tufta w Bostonie dokonali odkrycia przełomowego dla leczenia choroby zwyrodnienia stawów.

Po 4 miesiącach treningu siłowego u 43% chorych zaobserwowano zmniejszenie bólu w kolanach. Dzięki wzmocnieniu mięśni otaczających stawy kolanowe możliwość bezbolesnego poruszania się chorych zwiększyła się o 44%. U części osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów trening siłowy również przyniósł pozytywne wyniki.

Autorka tekstu, Marty Munson, mieszka

w Nowym Jorku i jest doradcą do spraw zdrowia. 

 

Z WIEKIEM CORAZ LEPSZA

Oto jak program FitCurves sprawia,

że z wiekiem stajemy się silniejsze

 

Autor: Porter Shimer 

 

 

Wóz albo przewóz. Dopiero dziś, kiedy średnia długość życia ludzkiego jest dłuższa niż kiedykolwiek przedtem, zaczęliśmy zauważać zbawienny wpływ aktywnego trybu życia na osoby w starszym wieku.

„Istnieje pogląd, że wysiłek fizyczny w podeszłym wieku nie jest koniecznością, a wręcz może być niebezpieczny. W wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie” - przekonuje doktor Richard B. Kreider. Przez ostatnich 5 lat dr Kreider wraz z grupą naukowców z Laboratorium Sportu i Odżywiania działającego przy Uniwersytecie Baylor, badał, jaki wpływ na kobiety mają ćwiczenia i dieta FitCurves. Badane panie były zróżnicowane pod względem wieku, postury, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. „Z wiekiem aktywność fizyczna staje się coraz ważniejsza, a nawet może zapobiegać niektórym słabościom, często uważanym za nieodłączne elementy procesu starzenia”.

U starszych kobiet brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy (osłabienie kości), sarkopenii (osłabienia mięśni), zwyrodnienia stawów, choroby Alzheimera i oczywiście otyłości.

 FitCurves na ratunek

„Na szczęście ryzyko wystąpienia powyższych dolegliwości może być zredukowane” - uspokaja dr Kreider. Badania przeprowadzone na grupie 55 kobiet w wieku od 60 do 75 lat, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, wykazały, że 14 tygodni ćwiczeń FitCurves „wyrównało szanse kobiet w walce z procesami starzenia”. U badanych zaobserwowano spadek tkanki tłuszczowej, wzrost siły i wytrzymałości, obniżenie ciśnienia krwi i wiele innych pozytywnych efektów. (Uwaga: Badanie nie sprawdzało wpływu ćwiczeń na kondycję kości i stawów ani na sprawność umysłową badanych).

Szczególnie dobre wyniki można było zaobserwować u osób, które oprócz programu ćwiczeń stosowały także dietę wysokobiałkową. Paniom z tej grupy udało się spalić dwa razy więcej tłuszczu, niż tym z grupy stosującej dietę niskokaloryczną bogatą w węglowodany i z grupy, w której nie zalecono żadnej diety. W grupie stosującej dietę wysokobiałkową zmniejszyła się ilość tkanki tłuszczowej, a przy tym nie odnotowano ubytku tkanki mięśniowej. Dr Kreider uważa, że utrzymanie masy mięśniowej, „to najistotniejsze odkrycie przeprowadzonych badań”. Jak wyjaśnia, tkanka mięśniowa ma największą zdolność spalania kalorii i na dłuższą metę to właśnie ona zapobiega przybieraniu na wadze. Poza tym, mięśnie dają osobom starszym siłę potrzebną do prowadzenia aktywnego trybu życia i samodzielnego poruszania się, a także pomagają zredukować ryzyko ewentualnych upadków i ich konsekwencji.

Pozytywne rezultaty

Korzyści wynikające z ćwiczeń FitCurves nie ograniczają się tylko do utraty tłuszczu bez ubytku tkanki mięśniowej i nie wystąpiły one tylko w grupie kobiet stosujących dietę bogatą w białka. Program FitCurves przyniósł wszystkim paniom całą masę różnych korzyści. Do tych ważniejszych trzeba zaliczyć spadek tętna spoczynkowego średnio od 2 do 3 %. Pod koniec programu panie mogły podnieść ciężar o 21% większy, ćwicząc na poziomej ławce, oraz o 23% większy – na suwnicy na nogi. Liczba powtórzeń jaką były w stanie wykonać ćwicząc na ławce i na suwnicy na nogi zwiększyła się odpowiednio o 29 i 23%. Na 6-minutowym spacerze mogły pokonać odległość o 6% dłuższą. Zaobserwowano także obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Co z tego wynika? Dr Kreider tak komentuje wyniki badań: „Trening seniorów powinien sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej, ale bez dopuszczania do utraty bardzo ważnej tkanki mięśniowej. Program FitCurves jest łatwy i bezpieczny, a w połączeniu z dietą wysokobiałkową przynosi optymalne rezultaty.” Mimo, że lat nam nie ubywa, wciąż możemy czuć się królami życia.

PORTER SHIMER autor licznych artykułów o tematyce zdrowotnej, aktywności fizycznej i fitnessie.

 

 

ROLA HORMONÓW

Gospodarka hormonalna organizmu

ma wpływ na to ile ważymya program FitCurves

pomaga utrzymać   na optymalnym poziomie. 

 

Autor: Gary Heavin

 

Chcąc jak najlepiej pomagać kobietom w utrzymaniu efektów odchudzania, każdego roku Curves przeznacza miliony dolarów na prowadzenie badań w zakładzie Sportu i Odżywiania na Uniwersytecie Baylor. Niektórzy twierdzą, że odchudzanie to nic trudnego: wystarczy mniej jeść, więcej się ruszać a waga sama spada. Być może przekonałaś się już, że to nie jest takie proste. To ile ważysz, zależne jest od wielu czynników chemicznych. W Curves najbardziej interesuje nas wpływ hormonów na apetyt i przemianę materii. Im lepiej zrozumiemy te procesy, tym łatwiej będzie nam pomóc ci schudnąć bez efektu jojo. Twój organizm wytwarza mnóstwo różnych hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu, gromadzenie tkanki tłuszczowej i metabolizm. Poniżej opiszemy działanie kilku z nich i wskażemy sposób, w jaki program Curves pomoże ci je kontrolować.

Insulina to hormon odpowiedzialny za odkładanie tkanki tłuszczowej. Jego działanie polega na regulowaniu glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. Za sprawą insuliny nadmiar glukozy odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Spożywanie sztucznie przetworzonej żywności sprawia, że poziom glukozy gwałtownie się podnosi, co wzmaga produkcję insuliny, a w efekcie przybieramy na wadze. Spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających cukry oczyszczone rozregulowuje produkcję insuliny (jest jej zbyt mało, lub zbyt dużo), co prowadzi do rozwoju cukrzycy typu II. Spożywanie produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu insuliny, a tym samym wagi ciała. Natomiast wysiłek fizyczny pomaga odbudować wrażliwość organizmu na insulinę.

Leptyna to hormon wydzielany przez tkankę tłuszczową. Jest odpowiedzialny za kontrolowanie apetytu, a także wzmaga spalanie kalorii. Osoby otyłe mają dużo tkanki tłuszczowej, a tym samym wysoki poziom leptyny, co powinno 

hamować apetyt i przyczyniać się do utraty wagi. Tak się jednak nie dzieje, gdyż osoby otyłe nie są wrażliwe na leptynę. Nasze badania wykazały, że sposób odżywiania oraz ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na poziom leptyny. Mamy nadzieję, zdobyć pełniejszą wiedzę na temat sposobów wykorzystania owego wpływu, w celu zmniejszenia odczuwania łaknienia oraz zwiększenia uczucia sytości.

Grelina to hormon wydzielany w żołądku, gdy jesteśmy bardzo głodni. Jego zadaniem jest pobudzenie w mózgu ośrodka odpowiedzialnego za uczucie głodu. U osób otyłych obserwuje się obniżone stężenia greliny. Nasze badania wykazały, że odpowiednia dieta pobudza wytwarzanie tego hormonu, co stanowi kolejny dowód, że zmiany w sposobie odżywiania oddziałują na hormony apetytu.

Kortyzol - nazwa ta kojarzyć się może z reklamami produktów, 

mających wspomagać wyszczuplenie talii, poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. Kortyzol to hormon stresu i jego podwyższone stężenie przyczynia sie do odkładania tkanki tłuszczowej. Nasi eksperci są w trakcie badań nad wpływem programu FitCurves na poziom kortyzolu w organizmie. Wiadomo na pewno, że jedną z wielu zalet systematycznego wysiłku fizycznego jest obniżenie poziomu stresu.

Jak widać, odchudzanie i kontrola wagi ciała są jednak dość skomplikowane. Jednak możesz być pewna, że naukowcy z Uniwersytetu Baylor robią wszystko, aby opracować najlepsze metody, które pozwolą ci cieszyć się dobrym zdrowiem na dłużej. Ty też możesz o to zadbać, regularnie ćwicząc w FitCurves i zdrowo się odżywiając.

 

GARY HEAVIN, współzałożyciel sieci klubów Curves, ukończył studia w zakresie zdrowia i porad żywieniowych. Jest też autorem wielu książek, m.in. bestselleru pt. „Curves”. Od ponad 30 lat zajmuje się doradztwem żywieniowym i dietetyką.

 

 

OKIEŁZNAĆ BÓL

Dzięki programowi FitCurves schudniesz,

zyskasz więcej energii wspomożesz 

leczenie zwyrodnień stawów.

 

Autor: Porter Shimer

 

Choroba zwyrodnienia stawów, to podobnie jak siwe włosy, cena jaką musimy zapłacić za długowieczność. „Tak jak amortyzatory w samochodzie, tak chrząstki w twoim ciele odpowiedzialne są za amortyzowanie stawów. Jednak z czasem się one zużywają powodując sztywność i ból” - mówi dr Richard B. Kreider ,wykładowca i kierownik laboratorium działającego w zakładzie Sportu i Odżywiania na wydziale Zdrowia, Kondycji Fizycznej i Rekreacji na Uniwersytecie Baylor w Waco, w stanie Teksas. Kreider, wraz z grupą innych naukowców, od 2002 roku poddaje program FitCurves rożnego rodzaju testom. Ostatni z nich sprawdza, czy ćwiczenia i dieta FitCurves mogą pomóc w zmieszeniu objawów choroby zwyrodnienia stawów.

Logiczne podejście „Już od jakiegoś czasu wiadomo, że utrata wagi może mieć pozytywny wpływ na złagodzenie objawów tej choroby, zwłaszcza gdy dotknięte są nią stawy szczególnie obciążone, jak stawy biodrowe, kolanowe czy krzyżowe” - mówi dr Kreider. Badania dowodzą, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą przynieść pozytywne efekty, bo dzięki rozwojowi siły mięśni wzmacniane są stawy, więc logicznie rzecz biorąc, program FitCurves powinien przynieść znaczną ulgę cierpiącym na chorobę zwyrodnienia stawów. Udowodniono także, że naturalny suplement diety, jakim jest siarczan glukozaminy, może pomóc w odbudowie chrząstek ulegających zniszczeniu w chorobie zwyrodnienia stawów. Dr Kreider i jego zespół zbadali działanie tego suplementu. Grupę trzydziestu kobiet w wieku od 18 do 70 lat, u których stwierdzono zwyrodnienia stanu kolanowego, poddano 14-tygodniowemu programowi ćwiczeń i diecie FitCurves. Połowa kobiet oprócz programu ćwiczeń trzy razy dziennie przyjmowała przygotowany specjalnie dla FitCurves siarczan glukozaminy, zaś pozostałym 15 kobietom podawano placebo. Po 14 tygodniach, porównano osiągnięcia obu grup. Co się okazało? U wszystkich kobiet dotkniętych chorobą zaobserwowano spadek wagi ciała o średnio 3%, a także 6-procentowy spadek tkanki tłuszczowej i znaczący przyrost siły mięśni.

Jednak największym odkryciem badań, był pozytywny wpływ programu na dolegliwości związane z chorobą zwyrodnienia stawów. W obu grupach zaobserwowano zmniejszenie dolegliwości bólowych i sztywności stawów, wzmocnienie nóg, poprawę ruchomości kolan a także zwiększoną łatwość w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak siadanie, wchodzenie po schodach i utrzymywanie równowagi. Ból i sztywność kolan zmniejszyła się odpowiednio o 52 i 38 %, a sprawność fizyczna poprawiła o 46%.

Suplementarny sukces: U 15 kobiet, u których oprócz programu FitCurves zastosowano także siarczan glukozaminy, poprawa dolegliwości związanych z chorobą była jeszcze bardziej widoczna. „Zaobserwowano szereg istotnych różnic i klika wyraźnych tendencji w statystykach w zakresie zmniejszenia dolegliwości bólowych, wzrostu siły oraz poprawy ruchomości stawów, co sugeruje, że suplement może być pomocny w walce z chorobą” - mówi dr Kreider. „Bez dodatkowych badań nie można ostatecznie stwierdzić, że rzeczywiście tak jest”. Zastanów się nad wypróbowaniem suplementu diety Curves Joint & Connective Tissue Support, aby sprawdzić, czy siarczan glukozaminy przyniesie ci ulgę.

Jaki z tego wniosek? Program ćwiczeń i dieta FitCurves mogą być bardzo pomocne w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnienia stawów.

PORTER SHIMER zajmuje się publicystyką na temat zdrowia i fitnessu.

 

 

NAJNOWSZE BADANIA DOWODZĄ ,

ŻE PODCZAS TRENINGU FITCURVES

W ZALEDWIE 30 MINUT MOŻESZ

SPALIĆ PONAD 500 KALORII

Naukowcy z Uniwersytetu Baylor wiążą ilość

spalanych kalorii z intensywnością ćwiczeń

i kondycją fizyczną

 

Curves International Inc. ogłosił, że na Uniwersytecie Baylor przeprowadzono badania nad intensywnością treningu FitCurves. Od 2002 roku grupa badaczy z Baylor, kierowana przez dra Richarda Kreidera, wykładowcę i kierownika laboratorium działającego przy zakładzie Sportu i Odżywiania na Uniwersytecie Baylor, poddaje program FitCurves dokładnym badaniom naukowym. Początkowe testy wykazały, że FitCurves przynosi pozytywne efekty w odchudzaniu, wzmacnia kości i mięśnie, poprawia wydolność tlenową organizmu a także przyspiesza procesy przemiany materii.

Najnowsze badanie sprawdzało, jak intensywność treningu wpływa na ilość spalanych kalorii. Okazało się, że kondycja fizyczna poszczególnych badanych i poziom intensywności ćwiczeń mają bezpośredni wpływ na ilość spalanych kalorii. Przed rozpoczęciem badania wszystkich uczestników poproszono o rzetelną ocenę swojej kondycji fizycznej, która jest decydującym czynnikiem w określeniu, ile kalorii można spalić w danym okresie czasu. Kobietom o słabej kondycji fizycznej udało się spalić od 164 do 238 kalorii w 30 minut. „Należy zauważyć,” - mówi dr Kreider - „że kobiety z tej grupy osiągały 80% ich tętna maksymalnego i 64% poziom wydolności tlenowej, co oznacza, że prawie osiągnęły próg przemian beztlenowych, więc w ciągu 30 minut nie byłyby w stanie spalić już więcej kalorii, przy takim czy innym treningu”.

A jak wypadły panie w dobrej kondycji fizycznej? „Udało im się spalić nawet do 522 kalorii w 30 minut” - mówi dr Kreider. „Kiedy regularnie ćwiczysz, kondycja fizyczna poprawia się, a wraz z nią zdolność do spalania większej ilości kalorii”. (Oszacowano na podstawie treningu, podczas którego kobiety wysportowane, o wyższym maksymalnym progu tlenowym, ćwiczyły wykorzystując 64% wydolności tlenowej.)

Intensywność wykonywania ćwiczeń określono na podstawie prędkości skurczów serca, siły koniecznej do wykonania ćwiczeń, pułapu tlenowego oraz liczby spalonych kalorii. „Wszystkich pomiarów dokonano w odpowiednich dla kobiet przedziałach, ustanowionych na podstawie ich wydolności i kondycji fizycznej (…)Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Instytutu Medycyny Sportowej (ACSM), Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Tężyzny Fizycznej (NSCA) odnośnie wydolności tlenowej i wytrzymałości na obciążenie, program FitCurves narzuca kobietom średnią intensywność ćwiczeń.”

Co z tego wynika? „Wyjątkowość programu FitCurves polega na tym, że poziom intensywności wykonywanych ćwiczeń automatycznie dostosowuje się do kondycji fizycznej ćwiczących” - mówi dr Kreider. „To pomaga kobietom wytrwać w programie i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, jednocześnie zapewniając spadek wagi, poprawienie kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia”.

 

 

CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA

Najczęstsze przyczyny zgonów wśród kobiet to choroby układu krążenia, które zbierają większe żniwo niż choroby nowotworowe. Najczęściej występujące choroby układu krążenia to choroby serca i zawał, ale na szczęście 80 procentom wszystkich chorób układu krążenia można zapobiec. Choroby serca są groźne dla życia. Aby im skutecznie zapobiegać, należy dowiedzieć się o nich jak najwięcej i podjąć odpowiednie kroki ograniczające ryzyko.

KTO JEST W GRUPIE RYZYKA?

Jeżeli masz podwyższony cholesterol lub nadciśnienie, jeżeli palisz papierosy, masz nadwagę, nie jesteś aktywna fizycznie lub chorujesz na cukrzycę, jesteś  w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia. Życie w ciągłym stresie, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, a także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Zaleca się regularne wizyty u lekarza w celu monitorowania stanu zdrowia.

Sprawdź, co mówią liczby:

 

Czynnik 

Optymalna wartość

Cholesterol

< 200 mg /dL

LDL („zły”) cholesterol

< 100 mg/dL

HDL („dobry”) cholesterol

> 50 mg/dL

Trójglicerydy

< 150 mg/dL

Ciśnienie krwi

< 120/80 mmHg

Glikemia na czczo

< 100 mg/dL

Wskaźnik masy ciała (BMI)

< 25 kg/m2

Obwód talii

< 90 cm

Wysiłek fizyczny

Co najmniej 30 minut kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie

 

 

Symptomy zawału serca i udaru mózgu.

Silny ból w klatce piersiowej promieniujący do lewego ramienia to typowe objawy zawału serca u mężczyzn. U kobiet symptomy te nie są tak jednoznaczne. Mogą to być między innymi duszności, ból pleców, ból w szczęce, senność, zmęczenie, niestrawność i wymioty.

Udar mózgu objawia sie nagłym jednostronnym odrętwieniem twarzy, ramienia lub nogi, pojawiają się zaburzenia mowy, widzenia, chodzenia, nagłe zwroty lub bóle głowy, które nie maja konkretnej przyczyny.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy wskazujące na zawał serca lub udar, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie.

Choroby układu krążenia - leczenie i zapobieganie.

W Ameryce współczynnik zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia spada. Dzieję się tak dlatego, że coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia, ograniczając tym samym ryzyko zachorowania.

Badania wykazały, że zmniejszenie ciśnienia krwi o 12 do 13 jednostek zmniejszyłoby liczbę zgonów spowodowaną chorobami układu krążenia o 25 %. Zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi o 10 % zredukowałoby ryzyko wystąpienia choroby niedokrwienia serca aż a 30%. Regularny wysiłek fizyczny, jaki oferuje program FitCurves, oraz przyjęcie zdrowszych nawyków żywieniowych pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Choroby układu krążenia a wysiłek fizyczny.

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zredukowanie czynników ryzyka i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu krążenia. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. American Heart Association, AHA) zaleca zwiększenie aktywności fizycznej do przynajmniej 30 minut dziennie kilka razy w tygodniu. Może to być kombinacja trzech 30-minutowych sesji treningowych FitCurves i dwóch intensywnych spacerów w tygodniu.

AHA zaleca także:

• wykonywanie ćwiczeń o średniej intensywności, które zwiększają temperaturę ciała i przyspieszają oddech (trzy sesje FitCurves w tygodniu spełniają te zalecenia)

• Trening siłowy składający się z 8 do 10 różnych ćwiczeń, wykonywany dwa lub więcej razy w tygodniu (to także zapewnia ci program FitCurves)

• Rozciąganie i zwiększenie aktywności fizycznej w życiu codziennym (to jeden z elementów kompleksowego programu FitCurves)

Przed rozpoczęciem programu treningowego należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

CUKRZYCA

 

Cukrzyca to choroba polegająca na tym, że organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub zarządza nią w niewłaściwy sposób. Insulina to hormon odpowiedzialny za przetwarzanie cukrów, skrobi i innych pokarmów w energię. U chorych na cukrzycę wzrasta glikemia, czyli poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do przewlekłych powikłań, takich jak choroby nerek, ślepota, choroby serca i inne groźne schorzenia.

W Polsce na cukrzycę choruje obecnie około dwóch milionów ludzi. Szacuje się, że połowa cukrzyków nie wie o swojej chorobie. Ponad 90% cukrzyków choruje na cukrzycę typu II, która dotyka osoby starsze lub ludzi mających rodzinne predyspozycje do cukrzycy. Choroba wiąże się z otyłością i brakiem aktywności fizycznej.

Symptomy cukrzycy

Cukrzyca typu II zwykle występuje u osób dorosłych po 40 roku życia, jednak z powodu nieodpowiedniej diety, braku aktywności fizycznej i otyłości choruje na nią coraz więcej ludzi młodych. Do objawów cukrzycy należą miedzy innymi: częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, zmęczenie, zaburzenia widzenia i odwodnienie. Jeżeli rozpoznajesz u siebie symptomy cukrzycy, skontaktuj się z lekarzem.

Oprócz terapii farmakologicznej, ważnym elementem leczenia osób chorych na cukrzycę jest zmiana stylu życia, na którą powinny składać się regularny wysiłek fizyczny i zdrowa dieta.

Cukrzyca- zapobieganie i leczenie.

Dobra wiadomość jest taka, że cukrzycy typu II można zapobiec. Badania wykazały, ze zmiana stylu życia,  5-10 % spadek na wadze i zwiększenie aktywności fizycznej może zapobiec chorobie lub opóźnić jej rozwój. Nowo zdiagnozowanym chorym na cukrzycę typu II zaleca się stosowanie programu ćwiczeń oraz zbalansowanej diety, jak ta rekomendowana przez FitCurves.

Cukrzyca a aktywność fizyczna

Każdy powinien ćwiczyć, ale dla chorych na cukrzycę aktywność fizyczna jest szczególnie ważna, ponieważ pomaga kontrolować wagę ciała i utrzymywać właściwy poziom glikemi. Już 30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego może obniżyć poziom cukru we krwi na 24 do 72 godzin. Umiarkowany wysiłek fizyczny jest tutaj rozumiany jako wykonywanie dowolnych ćwiczeń podnoszących temperaturę ciała i przyspieszających oddech.

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ang. American Diabetes Association - ADA) chorym na cukrzycę II stopnia zaleca wykonywanie ćwiczeń fizycznych

co najmniej trzy razy w tygodniu. ADA zaleca także

• Przynajmniej 150 minut ćwiczeń o średniej intensywności (mogą to być trzy sesje FitCurves uzupełnione 30-minutowym energicznym spacerem 2 razy w tygodniu) lub 90 minut bardziej intensywnych ćwiczeń (co osiągniesz, zwiększając nieco trudność ćwiczeń wykonywanych podczas sesji FitCurves) w ciągu tygodnia;

• Trening siłowo-obciążeniowy  trzy razy w tygodniu (trzy sesje FitCurves spełniają te wymagania). Chociaż aktywność fizyczna jest zalecana, może nadmiernie obniżyć poziom glukozy. Ważne jest więc, aby przed i po wzmożonym wysiłku fizycznym kontrolować poziom cukru we krwi .

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu treningowego należy skonsultować się z lekarzem.